sobota, 23 lutego 2013

Nowoczesne płyty warstwowe

Autorem artykułu jest PiVi


Nowe technologie widoczne są w każdej dziedzinie budownictwa. Produkuje się coraz to nowsze rodzaje materiałów na ściany i dachy. Podstawowym zaś materiałem stała się stal.

Płyta warstwowa z blachodachówkąBlacha dachówkopodobna to obecnie jeden z najchętniej wybieranych przez inwestorów materiałów na dachy. Zazwyczaj do wyrobu jej stosuje się stalowe blachy powlekane powłokami organicznymi. Standardowo jest to blacha grubości 0,50 milimetra ocynkowanej połową cynkową nie mniejszą niż 200g/m2 obustronnie (prawidłowo to 275g/m2), na którą naniesiona została pasywacja, podkład i powłoka dekoracyjno ochronna. Tą powłoka może być poliester standard - zwany poliestrem połysk, poliester modyfikowany silikonem - czyli poliester matt, lub znacznie odporniejsze powłoki takie jak plastizol, PVDF (PVF2) lub powłoki poliuretanowe. Blachodachówka produkowana jest w arkuszach o standardowej szerokości i długości docinanej na żądanie inwestora. Oznacza to, że każdy arkusz będzie miał dokładnie taką długość jak nasza połać dachowa co ograniczy odpad materiału do minimum. Blachy powlekane chętnie wybierane są przez inwestorów z racji wielu posiadanych przez nie zalet. Możemy do nich zaliczyć małą wagę arkusza - ok. 5 kilogramów na m2, szybkość montażu za którą także bardzo cenią ją wykonawcy-dekarze oraz to, że budowa arkuszowa do minimum ogranicza możliwości przeciekania dachu. Ewentualne problemy występować mogą jedynie na łączeniach arkuszy które przebiegają zazwyczaj co 1,0 m do 1,10 m. Ostatnio novum jest płyta warstwowa w kształcie dachówki - gdzie górną okładzinę stanowi właśnie blachodachówka. Ten kompozyt jednocześnie stanowi ochronę przez deszczem i śniegiem jak i ocieplenie dachu. Na dzień dzisiejszy głównym zastosowaniem jest budownictwo przemysłowe, ale może w niedalekiej przyszłości standardowe blachoodachówki zostaną zastąpione przez płyty warstwowe także i na dachach domów jednorodzinnych.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dachówka czy blachodacówka

Autorem artykułu jest kornpp

Porównanie dwóch najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać. Dachówka

Spośród tych trzech pokryć bez wątpienia blachodachówka jest najbardziej trwała, ale nie ma również co ukrywać – najdroższa. Nad ewentualnym kryciem dachu dachówką trzeba się zastanowić jeszcze przed wykonaniem więźby. Powodem jest znacznie większy ciężar przypadający na metr kwadratowy niż w przypadku blachodachówki czy blachy. Istnieją też znaczne różnice w samym sposobie krycia do, którego musi być przygotowane odpowiednie podłoże.
Przy wyborze dachówki oczywiście ważnym czynnikiem jest cena, ale radziłbym szczególną ostrożność. Różnice w cenach oferowanych na rynku dachówek są ogromne. Produkty o kusząco niskich cenach poniżej 3 zł/m2 od razu można sobie darować.
Kupując dachówkę najważniejszą sprawą jest dopilnowanie aby dostarczona nam dachówka pochodziła z tego samego wypalania. Zdarzają sie sytuacje, w kórych wątpliwi dystrybutorzy składają partię dachówki ze sztuk pochodzących z różnych okresów wypalania. Jest to po prostu nie do pomyślenia. Taka dachówka zazwyczaj różni się kolorem i stopniem nasiąkalności. Tłumaczenie dystrybutora, że kolor się wyrówna z czasem są po prostu idiotyczne. Im mniej dachówka pryjmuje wody tym dłużej będzie wolna od różnych porostów, które ją osłabiają. Istnieją również wyroby dachówkopodobne (cementowe). Przed zakupem dachówki należy zorientować się jaki jest proces wypalania dachówki u danego producenta i skonsultować się z jakimś specjalistą np. na forum budowlanym. Jeszcze jedna cecha dachówki na którą warto zwrócić uwagę to barwienie dachówki w masie. Po przecięciu dachówka wysokiej klasy powinna mięć wewnątrz taki sam kolor jak warstwa wierzchnia.

Blachodachówka

Co do blachodachówki można powiedzieć krótko. Jeśli już ktoś chce decydować się ze względów ekonomicznych na blachodachówkę to wyłącznie wysokiej klasy. Takie blachodachówki nie są tanie, ale pokrycia dachowe tanie w przypadku blachodachówek to tylko duży kłopopt. Ja osobiście polecam dwóch producentów blachodachówki Bratex i Rukki. Są to blachodachówki wykonywane w naprawdę nowoczesnej technologii z doskonałych materiałów i precyzyjnie (wielowarstwowo) zabezpieczane dzięki czemu taka blachodachówka nawet po niewielkim porysowaniu nie rdzewieje. Ponadto nie ulegają one również przebarwieniom, co w blachodachówkach zdarza się dość często. Blachy tych prodycentów są tłoczone a nie gięte dzięki czemu na całej powierzchni otrzymana jest jednakowa grubość. Nie ma się co oszukiwać dach z blachodachówki nie wytrzyma ponad pół wieku w dobrym stanie (tak jak w przypadku dachówki), ale można być z niego zadowolonym. --- Tworzenie stron www,serwisy internetowe - Ideo CMS - zarządzanie contentem GG: 10334703
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


W polskich warunkach klimatycznych i przy obecnych cenach paliw właściwe ocieplenie domu ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to w równym stopniu ścian jak i dachu zwłaszcza jeśli planujemy urządzić na poddaszu pokoje użytkowe.

Nieocieplony dach to droga bardzo szybkiej ucieczki energii z domu. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Satysfakcjonujące ocieplenie dachu powinno spełniać wymogi warunków termicznych czyli posiadać współczynnik przenikania ciepła U na poziomie poniżej 0,25 W/(m2.K). W tym celu stosować możemy różne materiały o różnej grubości zależnej od typu tego materiału.
Wciąż najpopularniejsza do ociepleń dachowych jest wełna mineralna. Popularność zawdzięcza głównie bardzo dobrej sprężystości, która pozwala na bardzo dobre wypełnienie przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Posiada również przyzwoite właściwości termoizolacyjne. Poddasze ocieplamy płytami lub mocno sprężystymi matami (trochę tańsze), średnio twardymi o gęstości od 20 do 45 kg/m3 co daje grubość od 14-16 cm. Styropian możemy wykorzystać głównie do wykonania ocieplenia pod-krokwiowego – wtedy użyjemy jego zwykłej, twardej wersji. Ocieplenie między krokwiami będzie wymagać produktu z polistyrenu grafitowego odpowiednio ponacinanego w celu zwiększenia elastyczności. Powinniśmy wykorzystać warstwę grubości od 13 do 15 cm. Polistyren ekstrudowany to nasza kolejna opcja wymagająca od 12 do 15 cm przestrzeni. Wykonane z niego płyty są twarde, nie wchłaniają wody i mają znakomite właściwości izolacyjne. Za jego pomocą można wykonać ocieplenie nakrokwiowe układane pod pokryciem. Ocieplenie krokwi od spodu spowodowałoby obniżenie pomieszczenia o kilka centymetrów. Zbliżone właściwości ma poliuretan PIR, który posiada jeszcze lepsze zdolności izolacyjne. Stosuje się go w sposób identyczny jak polistyren lecz można układać cieńsze warstwy: 9 do 11 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, by prace tego typu, wykonywał doświadczony dekarz.
Z rzadziej stosowanych rozwiązań warto wymienić folię termoizolacyjną. Składa się ona z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest specjalna włóknina lub folia bąbelkowa. Jej montaż przebiega niezwykle sprawnie gdyż jest lekka i w pełni plastyczna. Posiada także zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne od powyższych materiałów co pozwala na znaczne zmniejszenie grubości izolacji. Pożądany poziom wskaźnika U można osiągnąć już przy nawet 5-6 centymetrach warstwy izolacyjnej.
---
Jeśli dbasz o docieplanie, sprawdź również instalacje elektryczne w swoim domu. Fachowca i porady znajdziesz na portalu budowlanym.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Konstrukcja dachowa

      Konstrukcja naszego dachu jest jak tym co fundament dla ściany. Powinna być mocna , trwała oraz solidnie wykonana. Powinniśmy już przed budową domu lub remontem starego budynku zastanowić się jak ma wyglądać nasz dach. Wbrew pozorom proste konstrukcje są najmocniejsze. Z prostego dachu  zawsze szybciej wszystko spływa i zsuwa , natomiast z dachu bardziej połamanego będzie miało zawsze gdzieś tędencje zatrzymania, blokowania i osadzania np. śniegu brudu itp. Można zrobić ekonomiczną i prostą konstrukcje dachu albo wielopołaciową konstrukcje dachową. Jednakże bardziej ciekawe i efektowne są te dachy bardziej połamane ale trzeba liczyć się z częstrzymi  przeglądami i konserwacją takiego dachu. Tarcica na dach powinna być najlepiej w miarę możliwości wysezonowana , gdyż wpływa to potem na stabilność naszego dachu. Jeżeli użyjemy świeżego drzewa to trzeba liczyć się z tym iż cały dach może nam potem opaść do dołu o parę centymetrów , co negatywnie wpłynie na obróbki dachowe typu wydry konina i różnego typu murów. Do wykonania takiej konstrukcji powinniśmy zatrudnić wykfalifikowaną ekipę cieśli, najlepiej z kilkuletnim stażem. Jeżeli zrobimy to rzetelnie i z dobrego towaru to możemy być spokojni o wytrzymałość naszego dachu czego wszystkim życzę.

Obróbki blacharskie

Dach z blachy

Dobór pokrycia do kąstrukcji dachu

Jak wiemy pokrycia dachu mogą być różnego rodzaju. Najbardziej popularne to panele blaszane, dachówka betonowa lub ceramiczna, gont bitumiczny, papa termo zgrzewalna. Przy wyborze pokrycia dachowego powinniśmy wziąć pod uwagę konstrukcję dachową oraz kąt nachylenia połaci.  Prawidłowy dobór pokrycia będzie zaletą naszego domu. Na bardzo płaskie połacie dachu powinno stosować się papy bitumiczne. Dobrze wykonane zapewniają nam dużą gwarancje szczelności naszego dachu. Na stromsze połacie dachowe możemy stosować już resztę rodzajów pokryć. Pamiętajmy że wszystkie pokrycia mają zaznaczone od jakiego kąta spadku dachu można je stosować, oraz ile warzy jeden metr kwadratowy danego towaru. Takie wiadomości są pomocne przy prawidłowym wyborze pokrycia. Panele blaszane o niskim profilu możemy śmiało stosować na strome dachy, ale na połacie o mniejszym kącie nachylenia połaci powinniśmy zastosować blachę o wyższym profilu gięcia. Uchroni to nas od przykrych przecieków dachu a nawet dobry blacharz nam nie będzie w stanie pomóc.  Dachówki ceramiczne, betonowe stosujmy zgodnie  z zaleceniem producenta towaru . Zależy to nie tylko od profilu ale także od danego wzoru dachówki. Pamiętajmy jednak iż waga dachówki jest o wiele większa niż innych towarów na dach. W tym celu konstrukcja dachu powinna być odpowiednio przygotowana. Nasze plany budynku powinny to uwzględnić czyli odpowiedni fundament , ściany nośne oraz więźbę dachową.                                                                                                                                                       

Dachówka czy blachodachówka?

Autorem artykułu jest kornpp

Porównanie dwóch najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać. Dachówka

Spośród tych trzech pokryć bez wątpienia blachodachówka jest najbardziej trwała, ale nie ma również co ukrywać – najdroższa. Nad ewentualnym kryciem dachu dachówką trzeba się zastanowić jeszcze przed wykonaniem więźby. Powodem jest znacznie większy ciężar przypadający na metr kwadratowy niż w przypadku blachodachówki czy blachy. Istnieją też znaczne różnice w samym sposobie krycia do, którego musi być przygotowane odpowiednie podłoże.
Przy wyborze dachówki oczywiście ważnym czynnikiem jest cena, ale radziłbym szczególną ostrożność. Różnice w cenach oferowanych na rynku dachówek są ogromne. Produkty o kusząco niskich cenach poniżej 3 zł/m2 od razu można sobie darować.
Kupując dachówkę najważniejszą sprawą jest dopilnowanie aby dostarczona nam dachówka pochodziła z tego samego wypalania. Zdarzają sie sytuacje, w kórych wątpliwi dystrybutorzy składają partię dachówki ze sztuk pochodzących z różnych okresów wypalania. Jest to po prostu nie do pomyślenia. Taka dachówka zazwyczaj różni się kolorem i stopniem nasiąkalności. Tłumaczenie dystrybutora, że kolor się wyrówna z czasem są po prostu idiotyczne. Im mniej dachówka pryjmuje wody tym dłużej będzie wolna od różnych porostów, które ją osłabiają. Istnieją również wyroby dachówkopodobne (cementowe). Przed zakupem dachówki należy zorientować się jaki jest proces wypalania dachówki u danego producenta i skonsultować się z jakimś specjalistą np. na forum budowlanym. Jeszcze jedna cecha dachówki na którą warto zwrócić uwagę to barwienie dachówki w masie. Po przecięciu dachówka wysokiej klasy powinna mięć wewnątrz taki sam kolor jak warstwa wierzchnia.

Blachodachówka

Co do blachodachówki można powiedzieć krótko. Jeśli już ktoś chce decydować się ze względów ekonomicznych na blachodachówkę to wyłącznie wysokiej klasy. Takie blachodachówki nie są tanie, ale pokrycia dachowe tanie w przypadku blachodachówek to tylko duży kłopopt. Ja osobiście polecam dwóch producentów blachodachówki Bratex i Rukki. Są to blachodachówki wykonywane w naprawdę nowoczesnej technologii z doskonałych materiałów i precyzyjnie (wielowarstwowo) zabezpieczane dzięki czemu taka blachodachówka nawet po niewielkim porysowaniu nie rdzewieje. Ponadto nie ulegają one również przebarwieniom, co w blachodachówkach zdarza się dość często. Blachy tych prodycentów są tłoczone a nie gięte dzięki czemu na całej powierzchni otrzymana jest jednakowa grubość. Nie ma się co oszukiwać dach z blachodachówki nie wytrzyma ponad pół wieku w dobrym stanie (tak jak w przypadku dachówki), ale można być z niego zadowolonym. --- Tworzenie stron www,serwisy internetowe - Ideo CMS - zarządzanie contentem GG: 10334703
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ocieplenie dachu-materiały i ich grubość



W polskich warunkach klimatycznych i przy obecnych cenach paliw właściwe ocieplenie domu ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to w równym stopniu ścian jak i dachu zwłaszcza jeśli planujemy urządzić na poddaszu pokoje użytkowe.

Nieocieplony dach to droga bardzo szybkiej ucieczki energii z domu. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Satysfakcjonujące ocieplenie dachu powinno spełniać wymogi warunków termicznych czyli posiadać współczynnik przenikania ciepła U na poziomie poniżej 0,25 W/(m2.K). W tym celu stosować możemy różne materiały o różnej grubości zależnej od typu tego materiału.
Wciąż najpopularniejsza do ociepleń dachowych jest wełna mineralna. Popularność zawdzięcza głównie bardzo dobrej sprężystości, która pozwala na bardzo dobre wypełnienie przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Posiada również przyzwoite właściwości termoizolacyjne. Poddasze ocieplamy płytami lub mocno sprężystymi matami (trochę tańsze), średnio twardymi o gęstości od 20 do 45 kg/m3 co daje grubość od 14-16 cm. Styropian możemy wykorzystać głównie do wykonania ocieplenia podkrokwiowego – wtedy użyjemy jego zwykłej, twardej wersji. Ocieplenie między krokwiami będzie wymagać produktu z polistyrenu grafitowego odpowiednio ponacinanego w celu zwiększenia elastyczności. Powinniśmy wykorzystać warstwę grubości od 13 do 15 cm. Polistyren ekstrudowany to nasza kolejna opcja wymagająca od 12 do 15 cm przestrzeni. Wykonane z niego płyty są twarde, nie wchłaniają wody i mają znakomite właściwości izolacyjne. Za jego pomocą można wykonać ocieplenie nakrokwiowe układane pod pokryciem. Ocieplenie krokwi od spodu spowodowałoby obniżenie pomieszczenia o kilka centymetrów. Zbliżone właściwości ma poliuretan PIR, który posiada jeszcze lepsze zdolności izolacyjne. Stosuje się go w sposób identyczny jak polistyren lecz można układać cieńsze warstwy: 9 do 11 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, by prace tego typu, wykonywał doświadczony dekarz.
Z rzadziej stosowanych rozwiązań warto wymienić folię termoizolacyjną. Składa się ona z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest specjalna włóknina lub folia bąbelkowa. Jej montaż przebiega niezwykle sprawnie gdyż jest lekka i w pełni plastyczna. Posiada także zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne od powyższych materiałów co pozwala na znaczne zmniejszenie grubości izolacji. Pożądany poziom wskaźnika U można osiągnąć już przy nawet 5-6 centymetrach warstwy izolacyjnej.
---
Jeśli dbasz o docieplanie, sprawdź również instalacje elektryczne w swoim domu. Fachowca i porady znajdziesz na portalu budowlanym.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolor dachu


Napisane przez PiVi 
Wpisane w: Budownictwo     Tagi:, , , ,
DomekDach jest bardzo ważnym elementem domu. Stanowi on wykończenie całego budynku. Najczęstszym problemem związanym z wyborem odpowiedniego dla nas dachu jest dobranie właściwego koloru. Nie zawsze decydujemy się na tradycyjny, czerwony strop, tak bardzo popularny jeszcze niedawno. Barwa dachu powinna być dobrana do odcienia farby, którą została pomalowana  elewacja domu. W przypadku, gdy budynek jest w kolorze neutralnym, na przykład beżowym warto zdecydować się na dach o barwie ciemniejszej lub wybrać bardziej intensywny odcień danego koloru. W ostatnich czasach modne stały się odważne połączenia barw. Coraz częściej, przebywając w dzielnicach zamieszkałych przez ludzi zamożnych i nowoczesnych, możemy spotkać się z różnego rodzaju kolorowymi dachami. Jeżeli odpowiada nam bardziej tradycyjny wygląd domu, warto zdecydować się na pokrycie dachowe w kolorze  brązowym, wcale niebanalnie zestawiony z kremowym odcieniem ścian zewnętrznych budynku. Warto jednakże pamiętać o bardzo popularnym i zawsze odpowiednim kolorze ceglastym który bardzo często wybierany jest na dachy.                                                                                                                               Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/kolor-dachu/">Kolor dachu</a> - PiVi

Nowoczesne płyty warstwowe

Autorem artykułu jest PiVi


Nowe technologie widoczne są w każdej dziedzinie budownictwa. Produkuje się coraz to nowsze rodzaje materiałów na ściany i dachy. Podstawowym zaś materiałem stała się stal.

Płyta warstwowa z blachodachówkąBlacha dachówkopodobna to obecnie jeden z najchętniej wybieranych przez inwestorów materiałów na dachy. Zazwyczaj do wyrobu jej stosuje się stalowe blachy powlekane powłokami organicznymi. Standardowo jest to blacha grubości 0,50 milimetra ocynkowanej połową cynkową nie mniejszą niż 200g/m2 obustronnie (prawidłowo to 275g/m2), na którą naniesiona została pasywacja, podkład i powłoka dekoracyjno ochronna. Tą powłoka może być poliester standard - zwany poliestrem połysk, poliester modyfikowany silikonem - czyli poliester matt, lub znacznie odporniejsze powłoki takie jak plastizol, PVDF (PVF2) lub powłoki poliuretanowe. Blachodachówka produkowana jest w arkuszach o standardowej szerokości i długości docinanej na żądanie inwestora. Oznacza to, że każdy arkusz będzie miał dokładnie taką długość jak nasza połać dachowa co ograniczy odpad materiału do minimum. Blachy powlekane chętnie wybierane są przez inwestorów z racji wielu posiadanych przez nie zalet. Możemy do nich zaliczyć małą wagę arkusza - ok. 5 kilogramów na m2, szybkość montażu za którą także bardzo cenią ją wykonawcy-dekarze oraz to, że budowa arkuszowa do minimum ogranicza możliwości przeciekania dachu. Ewentualne problemy występować mogą jedynie na łączeniach arkuszy które przebiegają zazwyczaj co 1,0 m do 1,10 m. Ostatnio novum jest płyta warstwowa w kształcie dachówki - gdzie górną okładzinę stanowi właśnie blachodachówka. Ten kompozyt jednocześnie stanowi ochronę przez deszczem i śniegiem jak i ocieplenie dachu. Na dzień dzisiejszy głównym zastosowaniem jest budownictwo przemysłowe, ale może w niedalekiej przyszłości standardowe blachoodachówki zostaną zastąpione przez płyty warstwowe także i na dachach domów jednorodzinnych.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Łaty na dach kratownica

   Listwy na dach tak zwane łaty stosuje się zazwyczaj z sosnowego drzewa. Nabija się je w pionie i poziomie dachu, pionowe to kontrłaty a poziome nazywamy łatami. Kontrłata jest z reguły 2,5cm. grubośći i około 4cm. szerokości. Natomiast łaty są stosowane o różnych grubościach w zależności od rodzaju pokrycia dachu. Pod  płyty blaszane (blachodachówkę) możemy zastosować cienkie czyli 2,5cm. ale kontrłaty powinny być w odległość 50-60cm. Taki sposób łacenia można zastosować przy pełnym deskowaniu dachu. Jeśli bez deskowania zastosujemy folie dachowe wtedy kontrłaty bijemy na krokwie a łaty powinny być  3,5cm. a nawet grubsze.  Łata pod dachówkę betonowo-ceramiczną ma zazwyczaj 4-5cm. jest to związane z wagą pokrycia. Dachówka ma średnio od 4 do 5 razy większą wagę jak popularne blachy dachowe.
    Ważną sprawą przy łaceniu dachu jest rozstaw kolejno nabijanych łat. Przy zastosowaniu blachodachówki łaty powinny być rozstawione na taką szerokość co długość modułu naszej zakupionej blachy. W przypadku dachówki mamy pewną tolerancję odległości, lecz nie większą jak przewiduje rodzaj i producent dachówki.Taką odległość powinno wyliczyć się z długości połaci i z wysokości naszej dachówki. Jak jest dobrze rozmierzona szerokość łat to wtedy mamy wszędzie całe dachówki bez zbędnego cięcia np. pod gąsiorem.
     Pamiętajmy tylko żeby łaty były jednorodne (jednakowej grubości) oraz zabezpieczone środkiem impregnującym. Pomoże mam to przedłużyć żywotność naszego dachu a przy tym i wygląd. Jak widać z tematu sprawa nie jest taka prosta dlatego polecam zatrudnić wykfalifikowaną ekipę dekarską do wykonania takich prac dachowych. Unikniemy wtedy błędów i nie zniszczymy materiału. Pozdrawiam Jasiek.
   

Deskowanie dachu czy folie dachowe?

Przy budowie domu przychodzi moment kiedy stajemy przed wyborem czy deskować dach i papować czy też zastosować folię dachową. Wybór wcale nie jest taki prosty, oba systemy mają swoje wady i zalety.
      Pełne deskowanie na pewno wzmocni naszą kąstrukcje dachową ,co przy mocnych porywach wiatru będziemy spokojniejsi o nasz dach. Papa którą położymy zapewni nam szczelność przed skroplinami . Warstwa deski i papy dodatkowo wygłusza nam poddasze jak i zabezpiecza termicznie. Zaletą tej metody jest również późniejsze ewentualne naprawy usterek, gdyż można stosować różne lepiki, kleje a nawet w każdym miejscu można podłożyć łatę z nowej papy. Takich napraw na foliowanym dachu nie można przeprowadzić. Plusem  jest jeszcze wytrzymałość , przy późniejszym montowaniu właściwego pokrycia nie trzeba zachowywać takiej ostrożności jak przy folii , która się łatwo dziurawi. Minusem jest na pewno koszt tego systemu, gdyż trzeba policzyć sobie deski oraz papę a przy drugim tylko samą folię. Koszty jeszcze wzrosną nam jeszcze nieznacznie na robociźnie bo za deskowanie i papowanie zapłacimy około 2-3 razy więcej jak za samą folię.
       Stosując folię czyli membramę dachową zabezpieczamy dach i ocieplenie przed skroplinami spod właściwego pokrycia dachu. Pamiętajmy żeby była położona odpowiednią stroną do góry gdyż od dołu powietrze powinno przepłynąć przez folią a od góry powinna nam zatrzymać krople wody. Czym większa przepustowość foli na jeden metr kwadratowy tym folia jest lepsza. Nie stosujmy tanich membran foliowych lecz warto zainwestować w lepszą na włóknie membranę. Będziemy mieli pewność że po kilku sezonach nasza membrana nie utleni się ani nie zutylizuje. Plusem jest nieduży koszt zakupu oraz montażu membran dachowych. Tak więc odpowiedzmy sobie sami jaki system wybrać rozważając wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam Jasiek 

Barjery przeciwśniegowe

Autorem artykułu jest Praktyczne porady


Z roku na rok zimy w naszym kraju są coraz bardziej śnieżne i mroźne. Niestety wiele domów budowane było w czasach kiedy z zimą kojarzył się raczej deszcz niż śnieg.
Efektem tego jest stan taki, że bardzo wiele konstrukcji nie ma na dachach żadnych zabezpieczeń przeciwko osuwającemu się śniegowi – nikt o nich po prostu nie pamiętał lub były one lekceważone. Lawina śniegu z dachu to groźne zjawisko.
Grube nawisy odpadają zazwyczaj dużymi partiami naraz. Jeśli śnieg jest puszysty to może co najwyżej zepsuć komuś humor jednak zazwyczaj kiedy odpada jest zmrożony i twardy lub bardzo mokry i ciężki. Uderzenie takiej masy może niszczyć samochody i zieleń znajdującą się obok budynku a nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów! Nie ma nawet co wspominać o tym, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia a nawet urwania orynnowania.
Najlepiej instalować zabezpieczenia przeciwśniegowe w momencie układania pokrycia dachowego. Jest to dużo tańsze niż działania w momencie kiedy powstaną już uszkodzenia.
Najpopularniejsze w Polsce są prawdopodobnie płotki przeciwśnieżne. Produkuje się je z bardzo różnych elementów – od metali po tworzywa sztuczne. Ich wzornictwo i kolorystyka jest bardzo bogata więc bez problemu można dostosować je do każdego pokrycia dachowego. Płotki mocuje się w więźbie dachowej za pomocą wsporników i łączy się je w całościowy system najczęściej za pomocą klamer. Stosowane są głównie na dachach pokrytych dachówką, blachą i płytami falistymi.
Uzupełnieniem płotków mogą być śniegołapy czyli rozpruwacze śniegu. Segmentują one śniegową czapę chroniąc płotki przed zbyt dużym naciskiem. Montuje się je gdy długość połaci przekracza 3 metry. One także montowane są do więźby dachowej w odległości 0,5 metra jeden od drugiego, w dwóch rzędach oddalonych o siebie o 1 metr. Identyczną rolę na na pokryciach z gontów bitumicznych pełnią stopery. Śniego łapy powienien instalować profesjonalny dekarz, który ma tego typu usługi dekarskie w swojej ofercie.
W sprzedaży dostępne są również specjalne systemy dachówek z elementami zatrzymującymi śnieg. Przeznaczone są one dla osób, które nie chcą montować dodatkowych elementów na dachu. Ich działanie polega na tym, że określona część dachówek posiada wbudowane stopery. Ich rozkład na dachu powinien być równomierny a liczba specjalnych dachówek zależna jest od stopnia nachylenia dachu i obliczana jest przez producenta. Wadą tego typu rozwiązania jest stosunkowo niewielki wybór wzornictwa na rynku.
---
Jeśli dbasz o docieplanie, sprawdź również instalacje elektryczne w swoim domu. Fachowca i porady znajdziesz na portalu budowlanym, na którym prezentowane są również usługi budowlane.

Jakie okno dachowe wybrać do domu?

Autorem artykułu jest Nowak Marek


Okna dachowe zapewniają nam zaopatrzenie poddaszy w światło słoneczne, a co za tym idze komfort i dobre samopoczucie. Na co zwrócić uwage przy wyborze okna dachowego? Który producent jest godzien zaufania?

Okna dachowe na rynek budowlany wprowadziła duńska firma VELUX, która powstała w roku 1942 i od razu stała się liderem w tej branży. Z biegiem czasu i wzrostem zainteresowania oknami montowanymi w dachu powstawały kolejne firmy zajmujące się ich produkcją. Obecnie w Polsce do najpopularniejszych należą: VELUX, FAKRO i OKPOL. Na co zwrócić uwage przy wyborze okna dachowego?
Wybierając okno dachowe, należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi, ale także walorami użytkowymi i estetycznymi, pamiętając, że zazwyczaj produkt ma nam służyć przez kilka dobrych lat.
Tak więc zacznijmy od protoplasty okna do poddaszy, czyli firmy VELUX. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę, to sposób otwierania. Większość okien tego producenta posiada klamkę u góry, co dla niektórych może być dużą wadą, ale pozwala na zagospodarowanie miejsca pod tym oknem. Dzięki zintegrowanej z klamką wentylacją, jesteśmy w stanie za jednym zamachem otwierać okno, jak i wentylację. Często klientów odstrasza cena produktów VELUX. Jednakże należy pamiętać, że towar który dostajemy jest wykonany niezwykle starannie, z materiałów najwyższej jakości i trudno nam będzie znaleźć kogoś, kto by był nieusatysfakcjonowany z zakupu okna VELUX. Na uwagę zasługuje, wersja przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Jak zapewnia producent, okno te jest całkowicie odporne na wilgoć, dzięki ciśnieniowemu pokryciu drewnianego rdzenia. Ciekawymi rozwiązaniami są także np. świetliki tunelowe, okna typu cabrio albo okna przeznaczone do płaskiego dachu.
Największym konkurentem dla firmy VELUX jest FAKRO. Ten polski producent szybko zyskuje uznanie wśród nabywców. Jego okna posiadają klamkę u dołu, a moduł wentylacyjny znajduje się na górze. Drewno jest podobne pod względem jakości do tego wykorzystywanego przez VELUX, ale czterokrotne (w wybranych modelach) lakierowanie może czasami przemawiać na korzyść FAKRO.
Kolejnym producentem wartym uwagi jest OKPOL. Firma powstała w 1991 roku i od tej pory rozwija się bardzo prężnie. Technologie jakie znajdują zastosowanie w oknach OKPOL są zbliżone do technologii firm FAKRO i VELUX, jednak jakość trochę odbiega od konkurencji. Dobrą wiadomością dla klientów jest to, że za niewygórowaną cenę firma OKPOL oferuje produkty, które są dobrze wykonane, czego potwierdzeniem może być wieloletnia gwarancja (10 lat na okno, 20 lat na szybę) jaką udziela producent na te towary.
Obecnie coraz więcej marketów budowlanych oferuje swoim klientom okna dachowe, czasami w bardzo niskich cenach, jednak zazwyczaj są to produkty w najuboższych wariantach, przez co kupujący może czuć się rozczarowany jakością. Produkty wyżej wymienionych firm dostępne są w większości punktów prowadzących sprzedaż materiałów budowlanych, i właśnie tam najlepiej kupować okna dachowe, gdyż oprócz pełnowartościowych towarów, możemy liczyć na fachowe doradztwo.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Technologie dachowe

Autorem artykułu jest Bartosz R


Wykańczanie dachu to czynność nierzadko traktowana przez pracowników firm budowlanych po macoszemu, gdyż wydaje się, że są to jedynie prace kosmetyczne, a zasadnicza część budowy została już zakończona. Nic bardziej mylnego. Dach w największym stopniu z całego budyn...
Wykańczanie dachu to czynność nierzadko traktowana przez pracowników firm budowlanych po macoszemu, gdyż wydaje się, że są to jedynie prace kosmetyczne, a zasadnicza część budowy została już zakończona. Nic bardziej mylnego. Dach w największym stopniu z całego budynku przyjmuje na siebie oddziaływania atmosferyczne – wiatr, deszcz, śnieg, grad i inne – i stanowi podstawowe zabezpieczenie całego domu, nie można więc pominąć ani jednego elementu konstrukcji, który wpływa na jego wytrzymałość i odporność. Szczególne znaczenie ma dachówka, jeśli akurat takim pokryciem zdecydujemy się zapełnić przestrzeń dachową. W sprzedaży występuje bardzo wiele jej typów – można zakupić dachówkę ceramiczną, cementową, szklaną lub z innych materiałów. Najpopularniejsza jest ta najbardziej tradycyjna, dachówka ceramiczna, wyrabiana z wypalanej gliny podobnie jak przed kilkoma tysiącami lat, przy budowie pierwszych miast. Oczywiście dzisiejsza dachówka ceramiczna wyrabiana jest przy zastosowaniu nieco bardziej zaawansowanych technik i z najwyższej jakości materiałów, co przeciwdziała jej niszczeniu i zapewnia doskonałą ochronę powierzchni dachowej. Warto także zainwestować w okna dachowe – dostępne zarówno w wersji „świetlika” dla dachów poziomych, jak i w wersji połaciowej dla dachów skośnych. Okna dachowe są jednak odradzane, jeśli chce się je zamontować w domu, co do którego istnieje podejrzenie, że może być narażony na silne wpływy atmosferyczne (na przykład w górach, gdzie opady śniegu są dość znaczne), gdyż pomimo wykonania ich ze wzmocnionych materiałów, mogą jednak nie wytrzymać szczególnie silnego naporu śniegu lub wiatru – najbardziej narażone na pęknięcie są szyby. Natomiast w okolicach słonecznych i nieco bardziej umiarkowanych okna dachowe gwarantują dobre oświetlenie poddasza i wspaniały widok na okolicę. Na dachu niezbędny jest też montaż rynny, najlepiej kilku. Pomagają one przy opróżnianiu dachu z nadmiaru deszczu i śniegu, zmniejszając w ten sposób nacisk, jaki na dach wywierają opady. Rynny instaluje się na ogół w miejscach największego nachylenia dachu, aby ułatwić spływanie do nich wody. Obecnie montuje się raczej rynny plastikowe – w opozycji do dawnych, metalowych – ze względu na większą odporność na korozję.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Autor: Mary
Deszczówka jest rodzajem ścieku, dlatego każdy właściciel działki powinien zadbać o jej odpowiednie zagospodarowanie. Najczęściej jest ona zbierana z dachów i innych powierzchni utwardzonych, a następnie odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej – za taką usługę zgodnie z „Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków” należy zapłacić.
Jeśli wolimy zaoszczędzić, warto pomyśleć o alternatywnych sposobach zagospodarowania wód opadowych. Nie tylko pozwoli nam to zrezygnować z opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji, ale także pomoże zmniejszyć zużycie wody pitnej.
Jakie mamy możliwości zagospodarowania wody deszczowej?
Deszczówka
Zebraną wodę możemy odprowadzać za pomocą instalacji rozsączającej do gruntu – dzięki temu woda zachowuje swój naturalny obieg. Znacznie ciekawszą opcją może być gromadzenie wody i wykorzystywanie jej do celów przemysłowych. Przykładowo, możemy wykorzystać ją do podlewania roślin – miękka woda deszczowa jest dla nich znacznie zdrowsza niż używana zazwyczaj do nawadniania ogrodu woda pitna. Inne możliwości to wykorzystanie deszczówki do prania czy mycia lub skierowanie jej do systemów sanitarnych.
Decydując się na zagospodarowanie wód opadowych warto zadbać o odpowiednio duży zbiornik do przechowywania deszczówki. Ustalenie optymalnej pojemności wymaga określenia ilości wody, którą pozyskujemy rocznie z powierzchni dachu oraz naszego zapotrzebowania na wodę. Jeśli deszczówkę wykorzystywać będziemy jedynie do podlewania ogrodu, należy przyjąć, że na m kw. przypada ok. 60 l wody. Jeśli chcemy wykorzystywać ją w domu można oszacować, że jedna osoba zużywa ok. 75 l wody na 24h. Ilość wody gromadzącej się na dachu można obliczyć mnożąc powierzchnię dachu przez średnią roczną ilość opadów w danym regionie kraju.

Blachy powlekane

Zwykła blacha bez żadnego pokrycia ochronnego jest bardzo podatna na korozję. Dobrym przykładem są blachy samochodów. Obecnie wszystkie nowe samochody mają blachy ocynkowane, co chroni je przed rdzą i zapewnia, że będą „zdrowe” przez kilkanaście lat. Samo pokrycie blachy farbą nie wystarcza. Dlatego blachy powlekane mają nawet kilka warstw powłok, co zapewnia blachom niezbędną ochronę. Tak samo dzieje się, gdy mamy do czynienia z blachami przeznaczonymi do wykonania materiałów budowlanych. Takimi materiałami z blachy lub po części z blachy są płyty warstwowe, blachodachówka, czy dachowe obróbki blacharskie. Te wszystkie elementy służące do budowy różnych obiektów jakimi są np. pawilony, czy hale stalowe są wystawione bezpośrednio na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kwaśne deszcze, śnieg powodowałyby szybko, że blachy byłyby w opłakanym stanie. Jednak powłoki chronią blachę i nadają jej ładny i estetyczny wygląd podczas całego okresu użytkowania budynku. Takie budynki mogą obyć się bez remontów przez kilkanaście lat.

O autorze

3x latek. Parę zrealizowanych projektów, jeszcze więcej planów i marzeń na przyszłość. Wiele sukcesów, parę porażek- jak to w życiuŹródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/blachy-powlekane/%22%3EBlachy powlekane</a> - PiVi

Jakie RYNNY STALOWE-MIEDZIANE-ALUMINIOWE czy PCV

         Przy budowie lub remoncie dachu przychodzi moment kiedy przychodzi czas na wybór orynnowania na nasz dach.. Jak się okazuje nie jest to taki prosty wybór. Na rynku mamy całą masę wzorów i kolorów rynien. Zaczynając od miedzianych, stalowych poprzez aluminiowe i PCV.
          Rynny MIEDZIANE są stosowane od dawien dawna, ze względu na swoją żywotność. Miedz jest bardzo trwałym i nie korodującym metalem, dlatego orynnowanie z miedzi jest stosowane zreguły na kościołach i ważniejszych budynkach publicznych. Ze względu na swoją wysoką cenę zakupu żadko są stosowane na domach jednorodzinnych.
      Alternatywą rynien miedzianych są rynny ALUMINIOWE. Dobrze zmontowana rynna aluminiowa posłuży nam długie lata. Plusem jest lekkość montażu oraz specyficzny kształt korytka. Rynny aluminiowe można zrobić w każdej dowolnej długości. Można wezwać wykonawcę co na budowie pociągnie nam z maszyny odpowiednią długość rynny i nie ma łączeń ani odpadów.
      Rynna STALOWA jest powszechnie stosowana tak więc dużo firm specjalizuje się w jej produkcji. Do najpopularniejszych zalecamy LINDAB, PLANNJA, PLASTMO. Wszystkie są to rynny metalowe powlekane plastizolem, który zabezpiecza przed korozją. Przy wyborze rynny metalowej trzeba zwrócić największą uwagę na jakość i dopracowanie wszystkich akcesoriów do danego systemu, czyli złączki  dekle narożniki, sztucery czy rynajzy.Zaletą jest duża kolorystyka oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
      PCV rynna jest najbardziej popularna ze wszystkich systemów, dzięki swojej umiarkowanej cenie. Lecz niektóre firmy typu MARLEY jest zbliżona cenowo z metalową powlekaną. Dobra rynna plastikowa nie powinna odbarwiać się pękać na mrozie, być szczelna na łączeniach. Aby taką wybrać nie musimy kupować najdroższej ,wystarczy że przyjżymy się systemom które są zamontowane już parę ładnych lat i sami stwierdzimy jak wyglądają i się sprawdzają. Takie obserwacje mogą być bardzo pomocne przy odpowiednim wyborze systemu orynnowania na nasz dom. Pozdrawiam Jasiek http://dobry-dach.blogspot.com/

RODZAJE DACHÓW

Napisane przez PiVi
DachyDachy dzielimy na  dachy spadziste i płaskie. Jest to najbardziej ogólne rozróżnienie dachów. W przypadku płaskich konstrukcji sprawa jest oczywista i nie wymaga uściślenia, ale jeśli chodzi o dachy spadziste, to dzielimy je na jednospadowe (pulpitowe), dwuspadowe (szczytowe), czterospadowe (brogowe), naczółkowe, mansardowe i wielospadowe. Kąt nachylenia każdego z nich waha się w granicach od 20 do 60 stopni. To, na jaką formę dachu spadzistego się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od tego, jak chcemy, żeby wyglądał nasz dom. Przy wyborze danego rodzaju trzeba także pamiętać o panujących w naszym rejonie warunkach atmosferycznych, z którymi wybranych przez nas dach będzie musiał sobie poradzić. Po dokonaniu wyboru co do formy pozostaje kwestia koloru i materiału, jakiego użyjemy jako pokrycie dachowe. Wybór jest bardzo duży, a konkurencja ogromna, co daje konsumentowi bardzo szeroki wybór. Obecnie na rynku pokryć dachowych ze względu na swoją cenę i lekkość najbardziej popularne są blachodachówki które są chętnie kładzione na nowe i restaurowane dachy.

O autorze

3x latek. Parę zrealizowanych projektów, jeszcze więcej planów i marzeń na przyszłość. Wiele sukcesów, parę porażek- jak to w życiu.Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/rodzaje-dachow/%22%3ERodzaje dachów</a> - PiVi