sobota, 23 lutego 2013

Deskowanie dachu czy folie dachowe?

Przy budowie domu przychodzi moment kiedy stajemy przed wyborem czy deskować dach i papować czy też zastosować folię dachową. Wybór wcale nie jest taki prosty, oba systemy mają swoje wady i zalety.
      Pełne deskowanie na pewno wzmocni naszą kąstrukcje dachową ,co przy mocnych porywach wiatru będziemy spokojniejsi o nasz dach. Papa którą położymy zapewni nam szczelność przed skroplinami . Warstwa deski i papy dodatkowo wygłusza nam poddasze jak i zabezpiecza termicznie. Zaletą tej metody jest również późniejsze ewentualne naprawy usterek, gdyż można stosować różne lepiki, kleje a nawet w każdym miejscu można podłożyć łatę z nowej papy. Takich napraw na foliowanym dachu nie można przeprowadzić. Plusem  jest jeszcze wytrzymałość , przy późniejszym montowaniu właściwego pokrycia nie trzeba zachowywać takiej ostrożności jak przy folii , która się łatwo dziurawi. Minusem jest na pewno koszt tego systemu, gdyż trzeba policzyć sobie deski oraz papę a przy drugim tylko samą folię. Koszty jeszcze wzrosną nam jeszcze nieznacznie na robociźnie bo za deskowanie i papowanie zapłacimy około 2-3 razy więcej jak za samą folię.
       Stosując folię czyli membramę dachową zabezpieczamy dach i ocieplenie przed skroplinami spod właściwego pokrycia dachu. Pamiętajmy żeby była położona odpowiednią stroną do góry gdyż od dołu powietrze powinno przepłynąć przez folią a od góry powinna nam zatrzymać krople wody. Czym większa przepustowość foli na jeden metr kwadratowy tym folia jest lepsza. Nie stosujmy tanich membran foliowych lecz warto zainwestować w lepszą na włóknie membranę. Będziemy mieli pewność że po kilku sezonach nasza membrana nie utleni się ani nie zutylizuje. Plusem jest nieduży koszt zakupu oraz montażu membran dachowych. Tak więc odpowiedzmy sobie sami jaki system wybrać rozważając wszystkie za i przeciw. Pozdrawiam Jasiek 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz