sobota, 23 lutego 2013

Jak wykorzystać deszczówkę?

Autor: Mary
Deszczówka jest rodzajem ścieku, dlatego każdy właściciel działki powinien zadbać o jej odpowiednie zagospodarowanie. Najczęściej jest ona zbierana z dachów i innych powierzchni utwardzonych, a następnie odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej – za taką usługę zgodnie z „Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków” należy zapłacić.
Jeśli wolimy zaoszczędzić, warto pomyśleć o alternatywnych sposobach zagospodarowania wód opadowych. Nie tylko pozwoli nam to zrezygnować z opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji, ale także pomoże zmniejszyć zużycie wody pitnej.
Jakie mamy możliwości zagospodarowania wody deszczowej?
Deszczówka
Zebraną wodę możemy odprowadzać za pomocą instalacji rozsączającej do gruntu – dzięki temu woda zachowuje swój naturalny obieg. Znacznie ciekawszą opcją może być gromadzenie wody i wykorzystywanie jej do celów przemysłowych. Przykładowo, możemy wykorzystać ją do podlewania roślin – miękka woda deszczowa jest dla nich znacznie zdrowsza niż używana zazwyczaj do nawadniania ogrodu woda pitna. Inne możliwości to wykorzystanie deszczówki do prania czy mycia lub skierowanie jej do systemów sanitarnych.
Decydując się na zagospodarowanie wód opadowych warto zadbać o odpowiednio duży zbiornik do przechowywania deszczówki. Ustalenie optymalnej pojemności wymaga określenia ilości wody, którą pozyskujemy rocznie z powierzchni dachu oraz naszego zapotrzebowania na wodę. Jeśli deszczówkę wykorzystywać będziemy jedynie do podlewania ogrodu, należy przyjąć, że na m kw. przypada ok. 60 l wody. Jeśli chcemy wykorzystywać ją w domu można oszacować, że jedna osoba zużywa ok. 75 l wody na 24h. Ilość wody gromadzącej się na dachu można obliczyć mnożąc powierzchnię dachu przez średnią roczną ilość opadów w danym regionie kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz